www.bidmonfa.com              index-web              bidmonfa@bidmonfa.com

 

indexc1

 

mon

 

INFORMATION OF THE WORLD

 

logo_facebook_2 Facebook   /   logo_twitter_2 Twiter   /   logo_instagram_2 Instagram

 

Information  -  Catalunya   /   History world championships

 

Elo   /   Elo live + 2700   /   Links   /   Games players   /   Information players

 

fide_6             ChessBase

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

INF.  JUGADORS / JUGADORES / PLAYERS

____________________________________________________________________________________________________________

 

 

           

 

     GIBRALTAR MASTERS CHAMPIONSHIP

 

         Gibraltar (England), 21 - 30 january

 

         General information

 

         Participants  -  Round  -  1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10  -  Standings

 

         Standings round 5

 

      1-5  Ivan Cheparinov        4’5

      1-5  Hao Wang               4’5

      1-5  Andrey Esipenko        4’5

      1-5  Parham Maghsoodloo     4’5

      1-5  David Paravyan         4’5

      6-17 12 players              4

           T-250

 

         Games in live  Retransmisió 3  Retransmisió 3

 

         Result 2019

 

         Champion  -  VLADISLAV ARTEMIEV                           Sub-Champion -  MURALI KARTHIKEYAN

 

         History championship

 

 

            tata_steel_2

 

     TATA STEEL  -  WIJK AAN ZEE

 

         Wijk Aan Zee (Netherlands), 11 - 26 january

 

         General information

 

         GROUP  -  A

 

               caruana_fabiano_5e

 

         Champion  -  FABIANO CARUANA

 

         Participants  -  Rounds and results  -  Crosstable

 

                        1  2  3  4  5  6  7  8  9 10 11 12 13 14  -  T  -12/13-

 

  1 M. Carlsen       -  *  =  =     =  =  1  =  =  1  =  =  1  =  - 7’5 -  2  -

  2 F. Caruana       -  =  *  =  =  1  1  =     1  1  =  1  1  =  -  9  -  1  -

  3 A. Giri          -  =  =  *  =  =  =  =  =  =  0  =  =  1     -  6  - 6-10-

  4 W. B. So         -     =  =  *  1  =  =  =  =  1  =  =  =  =  -  7  -  3  -

  5 V. Anand         -  =  0  =  0  *     =  =  =  1  1  =  =  =  -  6  - 6-10-

  6 J. K. Duda       -  =  0  =  =     *  =  =  1  =  =  =  =  =  -  6  - 6-10-

  7 N. Vitiugov      -  0  =  =  =  =  =  *  0  =  =  =  =     0  - 4’5 – 12  -

  8 V. Artemiev      -  =     =  =  =  =  1  *  =  0  0  0  1  1  -  6  - 6-10-

  9 Y. Yu            -  =  0  =  =  =  0  =  =  *  =     0  =  0  -  4  - 13  -

 10 A. Firouzja      -  0  0  1  0  0  =  =  1  =  *  1     1  =  -  6  - 6-10-

 11 J. Xiong         -  =  =  =  =  0  =  =  1     0  *  =  0  1  - 5’5 - 11  -

 12 D. Dubov         -  =  0  =  =  =  =  =  1  1     =  *  1  0  - 6’5 - 4-5 -

 13 V. Kovalev       -  0  0  0  =  =  =     0  =  0  1  0  *  =  - 3’5 - 14  -

 14 J. Van Foreest   -  =  =     =  =  =  1  0  1  =  0  1  =  *  - 6’5 - 4-5 -

 

         Games in live  Retransmisió 3  Retransmisió 3

 

         GROUP  -  B

 

         Participants  -  Rounds and results  -  Crosstable

 

                        1  2  3  4  5  6  7  8  9 10 11 12 13 14  -  T  -12-13-

 

  1 D. Antón         -  *  1  =  1  =  =  1  =  1  1  =     =  0  -  8  -  1  -

  2 N. Grandelius    -  0  *  0  =  =  =  =  =  =  =     1  1  1  - 6’5 - 5-6 -

  3 R. Mamedov       -  =  1  *  =  =  =     0  =  0  =  =  =  1  -  6  - 7-11-

  4 P. Eljanov       -  0  =  =  *  1  =  =     1  =  1  =  =  1  - 7’5 - 2-4 -

  5 S. S. Ganguly    -  =  =  =  0  *  =  =  =     =  =  =  1  1  - 6’5 - 5-6 -

  6 N. Abdusattorov  -  =  =  =  =  =  *  =  =  1  0  1  1     1  - 7’5 - 2-4 -

  7 S. Nihal         -  0  =     =  =  =  *  =  =  =  =  0  1  1  -  6  - 7-11-

  8 E. L’Ami         -  =  =  1     =  =  =  *  1  =  =  =  1  =  - 7’5 - 2-4 -

  9 A. Smirnov       -  0  =  =  0     0  =  0  *  =  =  =  1  =  - 4’5 - 12  -

 10 J. Smeets        -  0  =  1  =  =  1  =  =  =  *  0  =  =     -  6  - 7-11-

 11 V. Keymer        -  =     =  0  =  0  =  =  =  1  *  =  1  =  -  6  - 7-11-

 12 L. Van Foreest   -     0  =  =  =  0  1  =  =  =  =  *  1  =  -  6  - 7-11-

 13 D. Saduakassova  -  =  0  =  =  0     0  0  0  =  0  0  *  =  - 2’5 – 14  -

 14 M. Warmerdam     -  1  0  0  0  0  0  0  =  =     =  =  =  *  - 3’5 – 13  -

 

         Games in live  Retransmisió 3  Retransmisió 3

 

         Result 2019

 

         Champion -  MAGNUS CARLSEN

 

         History championship

 

 

            fide_2

 

     WORLD WOMEN’S CHAMPIONSHIP

 

         Shanghai (China) - Vladivostok (Russia), 5 - 24 january

 

         General information

 

                                                                                     

 

         Champion  -  WENJUN JU                                           Sub-Champion  -  ALEKSANDRA GORYACHKYNA

 

      Tie-break      -  1  2  3  4  -  T

              __________________________________________________

 

     W. Ju           -  =  =  1  =  - 2’5

     A. Goryachkina  -  =  =  0  =  - 1’5

 

      Games          -  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10 11 12  -  T

              ________________________________________________________________________________

 

     W. Ju           -  =  =  =  1  0  =  =  0  1  1  =  0  -  6

     A. Goryachkina  -  =  =  =  0  1  =  =  1  0  0  =  1  -  6

 

         Games    

 

         History championship

 

 

            fide_2

 

     ELO FIDE  -  JANUARY 2020

 

         Live top list  -  Link elo  -  Others

 

       1   Magnus Carlsen         2872  =

       2   Fabiano Caruana        2822  =

       3   Liren Ding             2805  +  4

       4   Alexander Grischuk     2777  =

       5   Ian Nepomniachtchi     2774  +  7

       6   Levon Aronian          2775  -  2

       7   Maxime Vachier         2770  - 10

           Shakhriyar Mamedyarov  2770  -  2

       9   Anish Giri             2768  -  1

      10   Wesley B. So           2765  +  5

           Teimour Radjabov       2765  =

           T-101

 

 

            fide_2

 

     WORLD RAPID AND BLITZ CHAMPIONSHIPS

 

         Moscow (Russia), 26 - 30 december

 

         General information

 

               carlsen_magnus_5g                                                                         firouzja_alireza_5b

 

         Champion  -  MAGNUS CARLSEN                                Sub-Champion  -  ALIREZA FIROUZJA

 

         Rapid  -  Participants  -  Round  -  1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8

         9  -  10  -  11  -  12  -  13  -  14  -  15  -  Standings

 

         Games  partides 2  partides 2

 

               carlsen_magnus_5g                                                                         nakamura_5

 

         Champion  -  MAGNUS CARLSEN                                Sub-Champion  -  HIKARU NAKAMURA

 

         Blitz  -  Participants  -  Round  -  1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10

         11  -  12  -  13  -  14  -  15  -  16  -  17  -  18  -  19  -  20  -  21  -  Standings

 

         Games  partides 2  partides 2

 

         Result 2018

 

         Rapid

 

         Champion  -  DANIIL DUBOV                                        Sub-Champion -  SHAKHRIYAR MAMEDYAROV

 

         Blitz

 

         Champion  -  MAGNUS CARLSEN                                Sub-Champion -  JAN KRZYSZTOF DUDA

 

 

            fide_2

 

     GRAND PRIX SERIES - JERUSALEM

 

         Jerusalem (Israel), 11 - 22 december

 

         General information

 

               nepomniatchi_5                                                                         wei_yi_5

 

         Champion  -  IAN NEPOMNIACHTCHI                           Sub-Champion  -  YI WEI

 

         Final

 

     IAN NEPOMNIACHTCHI 1’5 – 0’5 Yi Wei

 

         Round 3

 

     Maxime Vachier 0’5 - 1’5 IAN NEPOMNIACHTCHI

     YI WEI         2’5 – 1’5 David Navara

 

         Round 2

 

     MAXIME VACHIER 2’5 - 1’5 Dmitry Andreikin

     Wesley So      1’5 - 2’5 IAN NEPOMNIACHTCHI

     YI WEI         3’5 - 2’5 Sergey Karjakin

     DAVID NAVARA   1’5 - 0’5 Dmitry Jakovenko

 

         Round 1

 

     Veselin Topalov        1  -  3  MAXIME VACHIER

     Radosław Wojtaszek    1’5 - 2’5 DMITRY ANDREIKIN

     Yangyi Yu             0’5 - 1’5 WESLEY SO

     IAN NEPOMNIACHTCHI     3  -  1  Boris Gelfand

     YI WEI                2’5 - 1’5 Anish Giri

     Pentala Harikrishna   4’5 - 4’5 SERGEY KARJAKIN

     DAVID NAVARA          4’5 - 3’5 Hao Wang

     Shakhriyar Mamedyarov 2’5 - 3’5 DMITRY JAKOVENKO

 

         Games  partides 2  partides 2

 

 

            fide_2

 

     WOMEN’S FIDE GRAND PRIX - MONACO

 

         Monte Carlo (Monaco), 3 - 14 december

 

         General information

 

               kosteniuk_alexandra_5

 

         Champion  -  ALEXANDRA KOSTENIUK

 

         Participants  -  Pairings and results  -  Standings

 

                       1  2  3  4  5  6  7  8  9 10 11 12  -  T  -  S  -

 

  1 H. Koneru       -  *  1  1  =  =  =  1  =  1  0  =  =  -  7  - 1-3 -

  2 A. Goryachkina  -  0  *  =  =  =  1  1  1  1  =  0  1  -  7  - 1-3 -

  3 M. Muzychuk     -  0  =  *  1  =  0  =  =  =  1  =  =  - 5’5 - 6-8 -

  4 K. Lagno        -  =  =  0  *  0  =  1  1  =  =  1  1  - 6’5 -  4  -

  5 A. Muzychuk     -  =  =  =  1  *  =  =  =  1  =  0  =  -  6  -  5  -

  6 D. Harika       -  =  0  1  =  =  *  1  =  0  1  0  =  - 5’5 - 6-8 -

  7 V. Gunina       -  0  0  =  0  =  0  *  0  0  0  1  0  -  2  - 12  -

  8 N. Dzagnidze    -  =  0  =  0  =  =  1  *  =  1  0  =  -  5  - 9-10-

  9 X. Zhao         -  0  0  =  =  0  1  1  =  *  =  =  =  -  5  – 9-10-

 10 E. Pähtz        -  1  =  0  =  =  0  1  0  =  *  0  0  -  4  - 11  -

 11 A. Kosteniuk    -  =  1  =  0  1  1  0  1  =  1  *  =  -  7  - 1-3 -

 12 P. Cramling     -  =  0  =  0  =  =  1  =  =  1  =  *  - 5’5 - 6-8 -

 

         Games  partides 2  partides 2

 

 

            london_chess_classic_2

 

     LONDON CHESS CLASSIC

 

         London (England), 2 - 8 december

 

         General information

 

               ding_liren_5b

 

         Champion  -  LIREN DING

 

         Standings

 

         Final

 

     Maxime Vachier  12  -  16  LIREN DING

 

         Semi-final

 

     Magnus Carlsen 14’5 - 15’5 MAXIME VACHIER

     Levon Aronian    9  -  19  LIREN DING

 

         Games  partides 2  partides 2

 

         Result 2018

 

         Champion -  HIKARU NAKAMURA

 

 

            fide_2

 

     ELO FIDE  -  DECEMBER 2019

 

         Live top list  -  Link elo  -  Others

 

       1   Magnus Carlsen         2872  +  2

       2   Fabiano Caruana        2822  =

       3   Liren Ding             2801  =

       4   Maxime Vachier         2780  +  3

       5   Alexander Grischuk     2777  + 13

       6   Levon Aronian          2775  +  8

       7   Shakhriyar Mamedyarov  2772  -  5

       8   Anish Giri             2769  -  7

       9   Ian Nepomniachtchi     2767  -  6

      10   Teimour Radjabov       2765  -  2

           T-100

 

 

            grand_chess_tour_2

 

     GRAND CHESS TOUR - KOLKATA

 

         Kolkata (India), 22 - 26 november

 

         General information

 

               carlsen_magnus_5g

 

         Champion  -  MAGNUS CARLSEN

 

         Rapid  -  22-24 november  -  Participants  -  Pairings and results  -  Standings

 

         Blitz  -  25-26 november  -  Participants  -  Pairings and results  -  Standings

 

         Games  partides 2  partides 2

 

 

            winter_classic_2

 

     WINTER CLASSIC

 

         Saint Louis (United States), 10 - 18 november

 

         General information

 

         GROUP  -  A

 

               xiong_jeffery_5

 

         Champion  -  JEFFERY XIONG

 

         Pairings and results  -  Crosstable

 

                         1  2  3  4  5  6  7  8  9 10  -  T  -  S  -

 

  1 J. Xiong          -  *  1  =  =  0  1  =  =  =  1  - 5’5 -  1  -

  2 A. Sarana         -  0  *  =  =  =  1  0  1  1  =  -  5  - 2-5 -

  3 G. Oparin         -  =  =  *  =  =  0  =  1  =  0  -  4  -  8  -

  4 S. Sevian         -  =  =  =  *  =  1  =  =  =  =  -  5  - 2-5 -

  5 R. Jumabayev      -  1  =  =  =  *  1  1  0  0  =  -  5  - 2-5 -

  6 S. P. Sethuraman  -  0  0  1  0  0  *  1  1  =  1  - 4’5 - 6-7 -

  7 V. Akobian        -  =  1  =  =  0  0  *  0  0  =  -  3  - 10  -

  8 H. Gabuzyan       -  =  0  0  =  1  0  1  *  =  0  - 3’5 -  9  -

  9 D. Naroditsky     -  =  0  =  =  1  =  1  =  *  =  -  5  - 2-5 -

 10 V. Erdos          -  0  =  1  =  =  0  =  1  =  *  - 4’5 - 6-7 -

 

         Games  partides 2  partides 2

 

         GROUP  -  B

 

               cordova_emilio_5b

 

         Champion  -  EMILIO CÓRDOVA

 

         Pairings and results  -  Crosstable

 

                         1  2  3  4  5  6  7  8  9 10  -  T  -  S  -

 

  1 S. Azarov         -  *  1  =  =  1  =  =  =  =  1  -  6  -  2  -

  2 S. Erenburg       -  0  *  0  =  =  =  0  0  =  1  -  3  - 8-10-

  3 E. Córdova        -  =  1  *  =  1  1  =  1  1  0  - 6’5 -  1  -

  4 F. Pérez          -  =  =  =  *  =  1  =  =  1  =  - 5’5 -  3  -

  5 E. Moradiabadi    -  0  =  0  =  *  0  1  =  1  0  - 3’5 -  7  -

  6 T. Harutyunian    -  =  =  0  0  1  *  =  =  =  1  - 4’5 -  6  -

  7 A. Sorokin        -  =  1  =  =  0  =  *  =  =  1  -  5  - 4-5 -

  8 M. Khachiyan      -  =  1  0  =  =  =  =  *  1  =  -  5  - 4-5 -

  9 J. Wang           -  =  =  0  0  0  =  =  0  *  1  -  3  - 8-10-

 10 C. Yoo            -  0  0  1  =  1  0  0  =  0  *  -  3  - 8-10-

 

         Games  partides 2  partides 2

 

         Result 2018

 

         GROUP - A  -  Champion  -  YUNIESKY QUESADA

 

         GROUP - B  -  Champion  -  ZAVEN ANDRIASIAN

 

 

            fide_2

 

     GRAND PRIX SERIES - HAMBURG

 

         Hamburg (Germany), 5 - 17 november

 

         General information

 

               grischuk_5b                                                                        duda_5b

 

         Champion  -  ALEXANDER GRISCHUK                         Sub-Champion  -  JAN KRZYSZTOF DUDA

 

         Final

 

     ALEXANDER GRISCHUK 3’5 – 2’5 Jan Krzysztof Duda

 

         Round 3

 

     Maxime Vachier 0’5 - 1’5 ALEXANDER GRISCHUK

     Daniil Dubov   2’5 - 3’5 JAN KRZYSZTOF DUDA

 

         Round 2

 

     MAXIME VACHIER 1’5 - 0’5 Veselin Topalov

     David Navara   0’5 - 1’5 ALEXANDER GRISCHUK

     DANIIL DUBOV   3’5 - 2’5 Peter Svidler

     Yangyi Yu      0’5 - 1’5 JAN KRZYSZTOF DUDA

 

         Round 1

 

     MAXIME VACHIER     1’5 - 0’5 Yi Wei

     Hikaru Nakamura    0’5 - 1’5 VESELIN TOPALOV

     DAVID NAVARA        3  -  1  Nikita Vitiugov

     Radoslaw Wojtaszek 1’5 - 1’5 ALEXANDER GRISCHUK

     Teimour Radjabov   3’5 - 4’5 DANIIL DUBOV

     PETER SVIDLER      1’5 - 0’5 Pentala Harikrishna

     Dmitry Jakovenko   1’5 - 2’5 YANGYI YU

     JAN KRZYSZTOF DUDA 1’5 - 0’5 Ian Nepomniachtchi

 

         Games  partides 2  partides 2

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

INF.  JUGADORS / JUGADORES / PLAYERS

____________________________________________________________________________________________________________

 

 

fletxa_avall