www.bidmonfa.com                 bidmonfa@bidmonfa.com

 

30 – Octubre / October

 

 

1882 – OLDRICH DURAS.

 

1920 – ALEXANDER V. CHEREPKOV.

 

1931 – MILKO G. BOBOTSOV.

 

1950 - Mor / Muere / Died - BORIS M. VERLINSKY.

 

1956 – IMRE HORVATH.

 

1957 – LUBOMIR FTACNIK.

 

1960 – ΐLEX SULLEVA BAIGET.

 

1963 – GILBERTO MILOS.

 

1965 – JOSEP LL. GARCIA PUNZANO.

 

1967 – ΐNGEL SOTERAS LARGO.

 

1970 – JUN XIE.

 

1972 – Mor / Muere / Died - JERZY LEWI.

 

1976 – JOSEP BRUNET MARTINEZ.

 

       ALEXANDER LASTIN.

 

       ESBEN LUND.

 

1978 – HERMINIO HERRAIZ HIDALGO.

 

1986 – BART MICHIELS.

 

1990 – EDUARD PUJADES LLOMBART.

 

1991 – ANTONI ALMENARA MASBERNAT.

 

       GERARD BURGUES JOANGRAN.

 

       CARLOS A. HEVIA ALEJANO.

 

1992 – WORLD JUNIOR CHAMPUIONSHIP –

       Champion – PABLO ZARNICKI,

       Sub-Champion – VADIM MILOV.

 

1997 – NΪRIA ARGILΙS MACIΐ.

 

2000 – JEFFERY XIONG.

 

2003 – WORLD RAPID CHAMPIONSHIP –

       Champion – VISWANATHAN ANAND,

       Sub-Champion – VLADIMIR KRAMNIK.

 

2008 – WORLD YOUTH CHAMPIONSHIP –

 

              Champion            Sub-Champion

 

       U-18 - IVAN SARIC          NGOC T. S. NGUYEN

       U-16 - BASKARAN ADHIBAN    S. P. SETHURAMAN

       U-14 - SANTOSH G. VIDIT    NODAR LORTKIPANIDZE

       U-12 - SAYANTAN DAS        DMITRY GORDIEVSKIY

       U-10 - JAN KRZYSZTOF DUDA  YI XU

       U- 8 - MINH THANG TRAN     XIANGYI LIU

 

2010 – NANJING TOURNAMENT –

       Champion – MAGNUS CARLSEN.

 

       WORLD YOUTH CHAMPIONSHIP –

 

              Champion            Sub-Champion

 

       U-18 – STEVEN C. ZIERK     SAMVEL TER SAHAKYAN   

       U-16 – KAMIL DRAGUN        DANIEL SADZIKOWSKI    

       U-14 – KANAN AZAR IZZAT    KHOSLA SHIVEN         

       U-12 – YI WEI              KAYDEN W. TROFF       

       U-10 – JASON CAO           JEFFERY XIONG         

       U- 8 – ABDULLA GADIMBAYLI  PARIDA RUDRAKSH       

 

2016 – WORLD YOUTH CHAMPIONSHIP –

 

              Champion                Sub-Champion

 

       U-12 – NIKHIL KUMAR            ANDREW Z. HONG 

       U-10 – ILYA MAKOVEEV           NGUYEN QUOC HY  

       U- 8 – SHAGELDI KURBANDURDYEW  MUYE CHEN       

 

2018 – WORLD YOUTH CHAMPIONSHIP –

 

              Champion        Sub-Champion

 

       U-18 - VIKTOR GAZIK    IGOR JANIK           

       U-16 - SHANT SARGSYAN  VIKTOR MATVIISHEN    

       U-14 - PEDRO A. GINΙS  NIKOLOZI KACHARAVA   

 

                                                                                     

 

                  Calendari / Calendario / Calendar