www.bidmonfa.com                 bidmonfa@bidmonfa.com

 

19 – Desembre / Diciembre / December

 

 

1907 – VASJA PIRC.

 

1914 – BERNA CARRASCO ARAYA.

 

1918 – MAX BLAU.

 

1931 – CORVIN RADOVICI.

 

1938 – NIKOLAI RADEV.

 

1939 – PETAR POPOV.

 

1940 – JUSEFS PETKEVICH.

 

1956 – IGOR LABENSKY.

 

1958 – JOAN ALBERT MACH.

 

       CANUTO IBAΡEZ ZAMORA.

 

1959 – JUAN DIAZ GABIN.

 

1961 – ANTONI BENET CATALA.

 

       URSS CHAMPIONSHIP –

       Champion – BORIS SPASSKY,

       Sub-Champion – LEV POLUGAIEVSKY.

 

1962 – MARTA KOVACS PINTER.

 

1964 – KAMEL SEBIH.

 

1965 – NIKOLAY TOLSTIKH.

 

1968 – YANN SALAUN.

 

       FRANK VAN HASSELT.

 

1969 – TOMAS HUTTERS.

 

1972 – WILLIAM M. PASCHALL.

 

       Mor / Muere / Died - KAMEN P. PISKOV.

 

       URSS CHAMPIONSHIP –

       Champion – MIKHAIL TAHL,

       Sub-Champion – VLADIMIR B. TUKMAKOV.

 

1973 – ANDRES RODRIGUEZ VILA.

 

1975 – YAN TEPLITSKY.

 

1980 – JOSUE EXPOSITO AMARO.

 

1981 – KANTHOLI RATHNAKARAN.

 

1983 – ALBERT PALAU CABASES.

 

1986 – YURIY KRYVORUCHKO.

 

1987 – WORLD CHAMPIONSHIP –

       Champion – GARRY KASPAROV,

       Sub-Champion – ANATOLY KARPOV.

 

1989 – MARIA ALMENARA MASBERNAT.

 

1991 – ROBERT L. HESS.

 

       XAVIER VILLAS BEA.

 

1997 – JOEL SOLANI NUΡEZ.

 

2003 – OBERT INTERNACIONAL DE SALOU –

       Campiσ – VIKTOR MOSKALENKO,

       Sots-Campiσ – IGOR A. NATAF.

 

2008 – MAGISTRAL DE ELGOIBAR –

       Campeσn – OLEG KORNEEV

 

2009 – MEMORIAL DAVID GARCIA, ESCACS BASE –

 

                Campiσ             Sots-Campiσ

 

       SUB-20 – JOEL VISA          EINAR CASTELLANO 

       SUB-14 – FERRAN GONZALEZ    ALEIX JAREΡO     

       SUB-12 – MARC POZANCO       MARTIN FORSBERG  

       SUB-10 – ALEXANDRE VENTURA  GUILLEM SALAGRAN 

       SUB-8  – ALBERT CASTILLO    PAU MARTIN       

 

                                                                             

 

                  Calendari / Calendario / Calendar